Podejmując decyzję o powierzeniu określonego zlecenia podmiotowi zewnętrznemu, można rozpatrzeć dwie opcje – skorzystanie z usług agencji lub wykorzystanie doświadczenia freelancera. Która z opcji będzie lepsza? Na to nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Najczęściej zlecane zadania podmiotom zewnętrznym obejmują zwykle jednorazowe prace, takie jak projektowanie info grafiki, ale także bardziej złożone, jak np. prowadzenie kampanii marketingowych, tworzenie opisów i kategorii dla branży e-commerce itp. Jeśli zlecenie jest naprawdę spore i pilne, warto rozważyć zatrudnienie agencji, która zatrudnia większą liczbę pracowników. Tylko najlepsi freelancerzy są w stanie sprostać wymagającym zadaniom terminowo.

Współpraca z freelancerem

Współpraca z „wolnym strzelcem” ma swoje zalety i wady. Pierwszą z zalet jest większa elastyczność i łatwiejsza komunikacja. Można w łatwy i bezpośredni sposób przekazać mu wszystkie ważne informacje odnośnie do projektu. Ponadto, łatwiej jest ustalić zadowalającą obie strony stawkę i umówić się co do formy wynagrodzenia i terminu wykonania zlecenia. Na wstępie warto również spytać o możliwość wystawienia faktury VAT. Część freelancerów nie prowadzi własnej działalności, więc wystawienie faktury może być problematyczne. Na szczęście istnieje kilka alternatywnych rozwiązań na jej wystawienie bez konieczności zakładania własnej działalności. Mam tu na myśli rozliczenie przez Usme.eu

Współpraca z agencją

W przypadku dużych projektów i prowadzenia całokształtu spraw związanych np. z kampanią reklamową, lepszym i pewniejszym rozwiązaniem może okazać się zatrudnienie agencji. Skupia ona wielu pracowników, którzy mogą równolegle pracować nad projektem. Minusem takiego rozwiązania może być brak spójności wcześniej przedstawionych, przykładowych realizacji nad otrzymaną – po prostu wcześniej zajmował się tym inny pracownik, więc styl i charakter np. tekstu lub artykułu może być inny. Zazwyczaj, ale nie zawsze, koszty zatrudnienia agencji są wyższe od wynagrodzenia freelancera. Ta forma współpracy opatrzona jest zwykle dość szczegółową umową, która zabezpiecza interesy agencji, która nie jest zazwyczaj tak elastyczna, jak freelancer. Warto dokładnie przeczytać jej zapisy, zanim zdecyduje się na przekazanie projektu do realizacji.

Dostęp do profesjonalnych narzędzi

Warto zauważyć często spotykaną różnicę między dostępem do profesjonalnych narzędzi i programów. Agencje posiadają zwykle wykupioną licencję na profesjonalne oprogramowanie, które w przypadku np. SEO ma kluczowe znaczenie, wpływające na skuteczność tekstów w Internecie. Wolni strzelcy często wykorzystują ogólnodostępne, darmowe programy i narzędzia lub oczekują na dostarczenie pewnych elementów projektu przez klienta np. listę słów kluczowych. Brak dostępu do kluczowych danych może położyć projekt.

Efektywność, terminowość czy może bezpośredni i szybki kontakt ze zleceniobiorcą?

Na zakończenie warto, bym wspomniała o efektywności, terminowości i kontakcie ze zleceniobiorcą. W dwóch pierwszych przypadkach – efektywność i terminowość, wiem, że bywa różnie. Zbyt duża ilość projektów i nieprzewidziane zdarzenia losowe najczęściej rzutują na jakość wykonywanej pracy. O ile w przypadku współpracy z agencją można w umowie szczegółowo określić zakres prac i sposób raportowania to trudno wymagać tego od freelancera. Na korzyść wolnego strzelca można przypisać kontakt. Często można z nim przedyskutować istotne kwestie także po 16, gdy jest po prostu na to czas.