Artykuł sponsorowany

Promocja z wykorzystaniem artykułów sponsorowanych przybiera obecnie rozmaite postacie i jest dosyć popularna. Zasadniczo taki rodzaj marketingu nazywa się reklamą natywną, ze względu na to, że zazwyczaj nie chodzi tutaj o dosłowne, bezpośrednie i bardzo wymowne podkreślanie treści reklamowej, a raczej o subtelną sugestię ukierunkowaną na osiągnięcie określonego celu — często jest nim odwiedzenie przez czytelnika konkretnego linku. Takie podejście do tematu może być bardzo skuteczne, gdyż odbiorcy komunikatów handlowych mogą nieraz jednocześnie zapoznać się z przydatnymi dla nich informacjami.

Chcesz zlecić opublikowanie artykułu sponsorowanego lub interesuje Cię stworzenie strategii, której artykuły sponsorowane będą częścią? Odwiedź podstronę content marketing korzyści oferta. Tam znajdziesz moją ofertę oraz informacje dotyczące ewentualnej współpracy.

Jakie są cechy dobrego artykułu sponsorowanego?

Stworzenie dobrego tekstu sponsorowanego wymaga wyczucia, a także umiejętności. Ważne jest to, aby artykuł był napisany poprawnym, przyjaznym dla czytelnika, a także atrakcyjnym w odbiorze językiem. Trzeba przyciągnąć uwagę odbiorcy w nienachalny, a czasem nawet wyszukany sposób. Należy zadbać o to, aby w treściach nie pojawiały się literówki, błędy ortograficzne oraz interpunkcyjne, czy też niezręczności stylistyczne. Wówczas tekst sprawia wrażenie profesjonalnego, co może być zachęcające dla czytelnika.

Oprócz tego główną rolę w artykule sponsorowanym odgrywa treść. Tekst powinien być merytoryczny i wartościowy — dobrze, aby był on pomocny oraz zawierał interesujące, przydatne informacje. Zaniedbanie tego czynnika może spowodować, że wrażenie odbiorcy nie będzie pozytywne, a poza tym, pisząc cokolwiek, aby tylko zapełnić stronę, raczej trudno jest przyciągnąć uwagę. Przestawiane zagadnienia warto opracować w sposób dokładny i rzetelny, a jednocześnie ciekawy. Można wykorzystać do tego przystępny język, jeśli tłumaczymy bardziej skomplikowane kwestie.

Równie ważny jest link, który zazwyczaj zostaje umieszczony w artykule sponsorowanym. Powinien on być wpleciony naturalnie w treść tekstu i odpowiednio się prezentować. Ponadto warto zwrócić uwagę na to, aby w okolicach linku nie akcentować zbyt natrętnie promocyjnej funkcji publikacji. Można posiłkować się delikatną sugestią i subtelną zachętą.

Ile kosztuje artykuł sponsorowany?

Koszt publikacji tego rodzaju tekstu zależy od dwóch czynników. Pierwszym z nich jest to, czy mamy gotowy artykuł, czy też dopiero musi zostać on napisany. Wówczas bowiem dodatkowo trzeba zainwestować w pracę twórcy około 300 zł netto. Drugą kwestię stanowi miejsce opublikowania treści. Dostępne oferty są bardzo zróżnicowane pod względem cenowym, a zaczynać się mogą już od 500 zł netto. Maksymalne stawki mogą wynieść jednak nawet ponad kilka tysięcy złotych. Zależy to głównie od tego, jaką popularnością cieszy się serwis, w którym chcemy się zaprezentować, choć nie zawsze jest to naczelne kryterium. Stawkę ustala właściciel witryny, wobec tego to on decyduje, jaki koszt trzeba ponieść, aby opublikować artykuł sponsorowany właśnie u niego na stronie.

Publikacja tekstu sponsorowanego a korzyści.

Posiłkowanie się artykułami sponsorowanymi w strategii marketingowej może przynieść spore korzyści. Jeżeli zdecydujesz się na publikację w renomowanym i popularnym serwisie, uwagę może zwrócić na ofertę Twojej firmy naprawdę wiele osób. Mechanizm działania może być wówczas pod pewnymi względami podobny do tradycyjnych metod reklamy — duża widownia zobaczy treść i jeżeli podąży za ofertą, jest szansa, że skorzysta z niej wiele osób. Dlatego właśnie ważne jest to, aby artykuł sponsorowany był napisany w umiejętny sposób. Również na mniejszych portalach taki tekst ma potencjał, aby zrobić swoje — wówczas jednak grupa docelowa może być nie tak liczna.

Kolejną kwestią jest wpływ artykułów sponsorowanych na pozycjonowanie. Link building jest po optymalizacji off site podstawową metodą zwiększania widoczności linkowanej strony w wynikach wyszukiwania. Nawet jeżeli link umieszczony jest na blogu, czy portalu o niewielkim zasięgu, to korzyści związane z pozycjonowaniem wciąż mogą mieć zastosowanie — w tym przypadku nie chodzi bowiem o widownię.
Tekst sponsorowany może również niekiedy pomóc w aspekcie wizerunkowym przedsiębiorstwa — wartościowe, czyli przydatne treści, przedstawione w ciekawy sposób nieraz przekładają się na to, jak postrzegana przez czytelnika jest firma.

Wybór miejsca publikacji.

To, gdzie opublikowany jest artykuł sponsorowany, zależne jest przede wszystkim od dostępnego budżetu oraz założonych celów. Jeżeli celem jest pozycjonowanie strony, wówczas nie trzeba koniecznie zwracać zbyt wielkiej uwagi na ilość odsłon wybieranych stron. Ważne jest jednak, aby były one uznawane za wartościowe według algorytmów indeksowania. Natomiast jeżeli nastawieni jesteśmy na bardziej spektakularną metodę promocji, wówczas warto poszukać naprawdę popularnych miejsc w sieci — choć może się to wiązać również ze znacznym zwiększeniem poniesionych kosztów.