Wiele osób marzących o własnym biznesie decyduje się na założenie sklepu internetowego. W jaki sposób zabrać się do tego zadania? Jak założyć sklep internetowy, który pokochają klienci i dzięki któremu pojawią się w firmie zyski? Podpowiadam.

Popularność sklepów internetowych

Za bardzo wieloma projektami e-commerce stoją matki, studenci, czy byli pracownicy korporacji. Ich historie sukcesu napędzają kolejnych ludzi do próbowania swoich sił w handlu internetowym. Znajdujesz się w tej grupie i nie wiesz, od czego zacząć? Poniżej, krok po krok opisuję, jak założyć sklep internetowy. Dobra rada! Nim podejmiesz ostateczną decyzję, dokładnie ustal koszty, sprawdź konkurencję i stwórz strategię marketingową.

Cztery kroki, czyli moje odpowiedzi na pytanie, jak założyć sklep internetowy:

Po pierwsze pomysł na sklep internetowy

Co chcesz sprzedawać? Stworzysz własny produkt/produkty? Masz miejsce na magazyn i chcesz go zatowarować? Skorzystasz z dropshippingu?

Pierwszą kwestią przy zakładaniu sklepu internetowego jest ta dotycząca pomysłu na ten biznes. Wielu początkujących przedsiębiorców rozpoczęło swoje biznesy online z potrzeby. Kobiety, którym nie podobają się sukienki w sieciówkach, zaczynają sprzedawać odzież z zagranicznej hurtowni lub projektować własną. Panowie, których pasją jest siłownia, zakładają sklepy z odżywkami lub akcesoriami do ćwiczeń fizycznych. Przykłady można mnożyć.

Dobrej jakości, szybko dostępny i w dobrej cenie produkt to podstawa sukcesu. Już na etapie pomysłu na sklep internetowy warto pamiętać o wyróżnieniu swojej oferty i wypracowaniu przewag nad konkurencyjnymi ofertami jeszcze przed rozpoczęciem sprzedaży. To zwiększy prawdopodobieństwo na podtrzymanie relacji z klientem po pierwszym zakupie. W przypadku trafienia w niszę promocja sklepu internetowego i przyciągnięcie klientów, którzy właśnie takiej oferty poszukują, będzie zdecydowanie tańsza.

Po drugie skrypt, czyli wybór między rozwiązaniem dedykowanym i platformą sklepową

Dla osoby stawiającej swoje pierwsze kroki w e-commerce stosunkowo dobrym rozwiązaniem może być platforma sklepowa. Sklep na abonament pozwala na otwarcie wirtualnego marketu bez dużego wkładu początkowego. Jeśli dodatkowo, zamiast inwestować w magazyn i sprowadzać wszystkie produkty do siebie, myślisz nad sprzedażą w formie dropshippingu, to koszty prowadzenia działalności będą dla ciebie niskie. Z platform sklepowych korzystają niekiedy nawet już rozwinięte firmy, gdyż w zależności od wybranego pakietu, można dostosować wielkość swojej bazy produktowej i nie tylko. Co więcej, w kosztach abonamentu miesięcznego zawarte są również aktualizacje oprogramowania, a konfiguracja sklepu nie jest skomplikowana. Ponadto w razie problemów z zarządzaniem można zawsze skontaktować się ze specjalistami gotowymi pomóc.

Rozwiązanie dedykowane jest polecane dla przedsiębiorców, którzy zaznajomili się już odrobinę z tajnikami e-commerce. Choć nawet ci, którzy stawiają pierwsze kroki w prowadzeniu biznesu online, powinni rozważyć właśnie takie rozwiązanie. Na pewno będzie ono bardziej przyszłościowe. W koszta założenia sklepu internetowego trzeba ująć te związane z wykupieniem domeny, hostingu, layoutu, modułów, a także dostosowaniem oprogramowania do jego prowadzenia (popularnym rozwiązaniem jest wykorzystanie oprogramowania typu open source jak PrestaShop, Woocommerce, Magenta).

Początkujący przedsiębiorca, który zastanawia się nad tym, jak założyć sklep internetowy musi rozstrzygnąć, czy i kiedy będą mu potrzebne funkcje takie jak integracje z hurtowniami, systemami płatności, systemami kurierskimi i magazynowymi – np. Wfmag lub Subiekt GT. Równolegle należy rozważyć integrację z Allegro, Google Merchant, Facebook, czy Ceneo i innymi porównywarkami cenowymi. Nie bez znaczenia są moduły newslettera, promocyjne, bloga, analityczne, remarketingowe, SEO, opinii i kontaktowe (prośba o kontakt lub live chat). Część z tych modułów można pozyskać bez dodatkowych opłat! Sumarycznie rozwiązanie dedykowane jest droższe, lecz daje o wiele większe możliwości w kwestii dostosowania do potrzeb przedsiębiorcy i charakteru sklepu.

Bez względu na wybór między sklepem abonamentowym a rozwiązaniem dedykowanym każdy przedsiębiorca musi pamiętać o formalnościach prawnych typu regulamin, polityka prywatności zgodna z RODO i informacjach o plikach cookies. Jeszcze na etapie rozmyślań o tym, jak założyć sklep internetowych warto uwzględnić optymalizację SEO drzewa kategorii i produktów wliczając każdą z wersji językowych sklepu.

Po trzecie wygląd i wrażenia konsumenta

Analizując dostępne w sieci informacje na temat tego, jak założyć sklep internetowy pamiętaj o tym, aby witryna, na której prezentowana jest oferta firmy, była estetyczna i przejrzysta. W przeciwnym razie zamiast zachęcić do zakupów klient może poczuć się do nich zniechęcony, a sprzedawcę uznać za mało profesjonalnego.

Nie zawsze warto już na początku działalności decydować się na kosztowne, dedykowane layout’y. Zamiast zlecać stworzenie indywidualnego wyglądu strony, można skorzystać z szablonów dostępnych np. na platformach sklepowych lub ThemeForest, czy TemplateMonster i dostosować je do profilu oraz charakteru sklepu.

Jak już wspomniałam wcześniej, witryna sklepu powinna być przejrzysta. Jednak nie chodzi tutaj jedynie o jej wygląd, ale również o obsługę. UX, czyli User Experience może w dużej mierze warunkować poziom sprzedaży. Warto zadbać o to, aby cały proces zakupowy był prosty i szybki, łatwo dostępny dla klienta. Gdy będzie zbyt skomplikowany, a klient będzie miał problem z odnalezieniem potrzebnych artykułów, to możne zwiększyć ilość „porzuconych koszyków”.

Po czwarte bezpieczne płatności i dostawa

To ważne kwestie, o których muszę dodatkowo wspomnieć, pisząc o tworzeniu sklepu internetowego. Podpięcie opcji płatności pod istniejący już e-biznes nie jest ani trudne, ani też bardzo kosztowne. Podobnie jest z dostawami. Wystarczy przejrzeć oferty kurierów działających na rynku i wybrać tę, która wydaje się najbardziej atrakcyjna. Wiele firm oferujących szybkie płatności lub transport udostępnia integracje ze swoimi systemami bez opłat. Dla osób początkujących, które wolałyby całą otoczkę logistyczną zwyczajnie ominąć, a zająć się po prostu marketingiem i przygotowywaniem oferty, istnieje opcja fulfillment, która jest dostępna na niektórych platformach sklepowych.

O czym jeszcze warto pomyśleć przy zakładaniu sklepu?

W dobie smartfonów i tabletów oczywiście o tym, aby sklep był dostępny na wszystkich urządzeniach mobilnych. Dostosowanie witryny na potrzeby urządzeń przenośnych nie jest kosztowne ani czasochłonne, a ze względu na rosnącą liczbę dokonywanych za ich pośrednictwem zakupów, pozwoli Ci zdobyć kolejnych klientów i zyskać przewagę nad konkurencją. Osoby, które interesuje to, jak założyć sklep internetowy powinny też zorientować się ile kosztuje założenie sklepu internetowego, o czym piszę w kolejnym artykule.

Jeśli wciąż nie wiesz jak założyć sklep internetowy lub masz dodatkowe pytania, to chętnie odpowiem na każde z nich. Możesz wysłać do mnie wiadomość za pośrednictwem dostępnego na stronie formularza kontaktowego.

Leave a Reply

Your email address will not be published.