System reklamowy Google AdWords dostępny jest dla użytkowników już od 2000 roku. Przez cały ten czas został bardzo rozwinięty. Obecnie znany jest pod nazwą Google Ads. Każdy użytkownik internetu może bezpłatnie założyć sobie konto w tej usłudze. Najbardziej zainteresowani możliwością tworzenia reklam są przedsiębiorcy. Reklamy tworzone w ramach konta Google Ads mogą wyświetlać się w różnych miejscach, w zależności od rodzaju stworzonej kampanii. Jest to więc jedno z narzędzi reklamowych, za pomocą którego można tworzyć kampanie promujące firmową witrynę.

Kampanie reklamowe w Google ADS — ale jakie?

Skoro wiesz już, że Google Ads służy do tworzenia i wyświetlania reklam to teraz warto skupić się na tym, jakiego rodzaju są to reklamy. Możliwe do stworzenia kampanie reklamowe dotyczą:

  • Sieci wyszukiwania- w tym przypadku reklamy wyświetlają się w wyszukiwarce obok organicznych wyników wyszukiwania. Ten typ kampanii jest odpowiedni w momencie, kiedy najmocniej zależy nam na dotarciu do użytkowników, którzy wchodzą do wyszukiwarki z zamiarem znalezienia konkretnej usługi lub też produktu.
  • Sieci reklamowej- sieć reklamowa to zweryfikowane strony partnerskie Google. Są wśród nich popularne portale o zasięgu ogólnopolskim, strony branżowe lub witryny należące do znanych czasopism. W sieci reklamowej można wyświetlać jednakowo reklamy tekstowe w formie niewielkich boksów, ale też reklamy graficzne w różnych rozmiarach. Celem kreacji wyświetlanych w sieci reklamowej Google Ads jest najczęściej uświadamianie użytkowników o istnieniu firmy oraz jej ofercie. Tego rodzaju kampania jest idealna do budowania świadomości marki. Warto pamiętać, że reklamy w sieci reklamowej Google Ads klikają użytkownicy, którzy niekoniecznie czegoś potrzebują i mają zamiar to kupić — to mogą być po prostu osoby, które klikają reklamę z ciekawości, gdyż wyświetliła im się ona z boku artykułu, który właśnie czytają. W sieci reklamowej możliwe jest targetowanie reklamy i wyświetlanie określonego rodzaju przekazu użytkownikom o konkretnych cechach demograficznych lub też zainteresowaniach.
  • Reklamy w serwisie You Tube– zazwyczaj są to reklamy wideo wyświetlane w ramach transmisji strumieniowej wideo. Mogą one wyświetlać się przed odtworzeniem danego filmu lub w jego trakcie, ale też np. w formie 6-sekundowego materiału w przerywniku — tutaj dostępnych jest kilka opcji. Ten rodzaj reklamy również będzie odpowiedni do budowania świadomości marki, a także pozwoli na dotarcie do sporej ilości użytkowników.
  • Kampanie remarketingowe- są to kampanie, w których zbiera się pliki cookies użytkowników odwiedzających naszą stronę internetową, a następnie wraca się do tych samych użytkowników z reklamą produktów lub usług oferowanych na stronie (szacuje się, że ponad 30% użytkowników potrzebuje minimum 3 wizyt na stronie sprzedawcy, aby zakupić dany towar).
  • Kampanie produktowe- reklamy w Zakupach Google z wykorzystaniem Google Merchant Center dedykowane w szczególności sklepom internetowym, które chcą promować konkretne produkty wśród użytkowników.
  • Kampanie promujące aplikacje mobilne- kampanie, które mają na celu promowanie aplikacji, które można bezpośrednio pobrać ze sklepu Google Play.

W jaki sposób dopasować rodzaj kampanii do potrzeb firmy?

Przede wszystkim trzeba zadać sobie pytanie, co do tego:

– Jaki jest cel reklamowy i co chcesz osiągnąć? Czy zależy Ci na zbudowaniu świadomości marki, a może chcesz dotrzeć do konkretnych użytkowników, którzy wiedzą czego chcą, wchodzą i to kupują?

– Co chcesz reklamować? Czy jest to strona internetowa z ofertą, kategoria produktowa w sklepie internetowym, a może aplikacja mobilna?

– Jaki ma być zasięg reklamy? Czy zależy Ci na całej Polsce, a może na konkretnym województwie? Google Ads umożliwia w wielu rodzajach kampanii określenie zasięgu reklam, czyli terenu, na jakim mają się wyświetlać.

– Jaki budżet chcesz przeznaczyć na reklamę miesięcznie.

W jaki sposób rozliczane są kampanie?

Z pewnością warto o tym wspomnieć, gdyż niejako jest to cecha charakterystyczna tego systemu reklamowego. Najpopularniejszym sposobem rozliczeń w Google Ads jest płatność za kliknięcie. W szczególnych typach kampanii jest również opcja rozliczeń za wyświetlenia lub konwersje (wykonaną przez użytkownika czynność na stronie, która zostanie przez reklamodawcę zdefiniowana jako pożądana, np. wyświetlenie strony z podziękowaniem za złożenie zamówienia).

Najczęściej jednak osoby, które decydują się na Google Ads robią to właśnie ze względu na model płatności „za efekty”, a więc Cost per Click. Warto też wiedzieć o tym, że kolejność wyświetlanych reklam nie jest przypadkowa. W dużej mierze wpływa na to system aukcyjny, czyli „kto da więcej” za wyświetlenie reklamy na dane słowo kluczowe. W systemie można zdefiniować, ile maksymalnie jest się w stanie zapłacić za jedno kliknięcie. O miejscu na liście reklam decyduje także wynik jakości, na który między innymi składa się to, jak reklama jest dopasowana do tego, czego szuka użytkownik.

Nie warto zajmować się tworzeniem kampanii samodzielnie. Na rynku znaleźć można wielu specjalistów, którzy zajmują się ich tworzeniem. Wystarczy skontaktować się z jednym z nich i mniej więcej określić, gdzie chce się reklamować i co osiągnąć. Otrzymanie oferty, w której specjalista np. określi słowa kluczowe, na jakie może wyświetlać się strona oraz zaproponuje budżet miesięczny jest zazwyczaj bezpłatne.

Podejmując współpracę z agencją warto zwrócić uwagę na dodatkowe koszty. To zazwyczaj opłata miesięczna za prowadzone działania reklamowe, a dokładniej — ile pobiera agencja za prowadzenie kampanii, a ile co miesiąc wpływa do Google. Zazwyczaj agencja określa stałą, miesięczną kwotę za obsługę i stanowi ona pewien procent kwoty budżetu reklamowego. Cena za obsługę wzrasta wraz z budżetem, wielkością kampanii, a także dodatkowymi kwestiami, a więc na przykład w związku z tym, że kampania jest eksportowa.

Na co można liczyć w ramach prowadzenia kampanii i jej obsługi?

Szczegóły oferty zawarte są w regulaminie świadczenia takiej usługi. Zazwyczaj jednak powinna to być usługa stworzenia takiej kampanii, a następnie opieki nad nią. Bardzo często agencje oferują wgląd do konta, a także przesyłanie tygodniowych lub miesięcznych raportów. Z punktu widzenia optymalizacji kampanii zawsze warto sprawdzać, na jakie słowa kluczowe wpisywali użytkownicy do wyszukiwarki, którzy potem odwiedzili firmową stronę. Pomaga to zdefiniować wykluczające słowa kluczowe, dzięki którym kliknięcia nie idą na marne. Warto też merytorycznie podejść do tekstów reklamowych, szczególnie jeśli reklamujemy bardzo wąską grupę produktów lub usług, a zdecydowaliśmy się na bardziej ogólne słowa kluczowe.

Dlaczego warto skorzystać z systemu Google Ads?

Z pewnością dlatego, że nie wyda się więcej niż to, co wpłacone jest na indywidualne konto Google Ads (rozliczenie przedpłatowe). Dodatkowo — w każdej chwili można przerwać kampanię. System rozliczeń jest bardzo korzystny, możliwości tworzenia różnych reklam są ogromne, a dodatkowo bardzo łatwo zmierzyć efektywność kampanii poprzez podpięcie dodatkowej analityki np. Google Analytics, wdrożenie śledzenia konwersji czy też analizę popularności strony na podstawie pojawiających się o niej wzmianek w sieci.

Zainteresowała Cię reklama w Google Ads? Na stronie ofertowej — pozyskiwanie klientów z internetu znajdziesz moją ofertę. O tworzeniu nowych lub optymalizacji obecnych kampanii reklamowych możemy porozmawiać telefonicznie — telefon kontaktowy 665015610.