Swoją przygodę z dzieleniem się wiedzą postanowiłam rozpocząć od tematu, jakim jest pozycjonowanie sklepu internetowego, ponieważ nad tym z coraz większymi sukcesami pracuję. Przyczynkiem do zawarcia podstawowych informacji na ten temat również w swoim pierwszym wpisie na blogu stał się artykuł z szerszym opisem, który opublikowałam tutaj.

Jak to jest z tym pozycjonowaniem sklepów internetowych?

Pozycjonowanie sklepu internetowego czy strony firmowej mocno się zmieniło na przestrzeni lat. Dawniej kluczowe do osiągnięcia wysokich pozycji były linki. Linkowano byle jak i byle z jakich stron. Ważne, żeby linków było dużo. Później pojawiły się siejące popłoch aktualizacje algorytmu i wynikające z tego problemy.

Mimo różnego typu zmian, które miały miejsce na przestrzeni lat niezmiennie istotne czynniki mające wpływ na pozycjonowanie sklepu internetowego to:

  1. Przemyślana koncepcja na etapie wdrożenia sklepu internetowego, optymalizacja wydajności, dobry UX.
  2. Budowa przemyślanego profilu linków.
  3. Unikalna treść i opisy produktów.
  4. Systematycznie aktualizowana mapa XML i odpowiednio przygotowany plik robots.txt.
  5. Odpowiednio przygotowany, unikalny tytuł i krótki opis, czyli tzw. metadane.
  6. Linkowanie wewnętrzne.
  7. Krótkie adresy URL, kanoniczne url-e.
  8. Unikalność zarówno w odniesieniu do wspomnianej już treści, jak i prezentacji oferty.
  9. Użyteczność i szybkość działania dostosowywana do wniosków płynących z systematycznej analizy.

Przestrzegania wyżej wymienionych czynników należy wymagać od agencji lub specjalisty SEO, który na co dzień wie, jak powinno wyglądać pozycjonowanie sklepu internetowego. O wszystkich zagadnieniach warto pamiętać już na etapie planowania wdrożenia własnej witryny sprzedażowej. Zainteresowanych szerszym opisem czynników wpływających na pozycjonowanie odsyłam do artykułu, do którego link znajduje się w pierwszym akapicie wpisu. Zachęcam również do rozmowy na temat pozycjonowania sklepów internetowych.