Przyjęło się i często powtarza to, że prowadzenie fanpage firmy przyniesie jej właścicielowi wymierne korzyści. Tylko częściowo się z tym zgadzam. Mimo że Facebook to najpopularniejszy portal społecznościowy i korzysta z niego wiele milionów Polaków to prowadzenie fb firmy w wielu przypadkach pozostaje obligatoryjne.

Po latach świadczenia usług marketingowy także w zakresie prowadzenia firmowego Facebooka z pełną odpowiedzialnością to potwierdzam. Wiem, że ta forma marketingu ma znaczący wpływ na zwiększenie przychodu tej firmy, której właściciel oferuje poszukiwane dobra. Takie oferty w każdym przypadku musiały być prezentowane w odpowiedni sposób. Tylko tym użytkownikom portalu, którym były dedykowane.

Po co zwykle prowadziłam firmowy fanpage na Facebooku?

Klient, którego interesowało prowadzenie fanpage firmy, zazwyczaj oczekiwał, że dzięki tej aktywności pozyska nowych klientów. To jak pisałam i często uporczywie tłumaczyłam jest możliwe tylko w wybranych przypadkach. Prowadzenie Facebooka firmy pomagało mi w dystrybucji informacji. W czasie prowadzenia fanpage udzielałam informacji tym, którzy na FB pisali o produkcie/usłudze mojego klienta. Prowadzenie firmowego FB umożliwiało mi odpowiadanie na pytania o oferowane przez klienta dobra (marketing szeptany na Facebooku), dziękowanie za opinie, rozwiązywania problemów.

Jak prowadzić fanpage, by wszyscy byli zadowoleni?

Na to pytanie zwykle trudno mi odpowiedzieć. Każdy fanpage firmy, który prowadziłam lub prowadzę nawet w tej samej branży jest inny. Różnice dostrzegam w treściach, liczbie realnych fanów, zaangażowaniu poprzedniej osoby obsługującej profil i historii konta.

Wychodzę z założenia, że żeby prowadzenie fanpage miało sens, trzeba być kreatywnym i wyznaczyć na początku tej drogi cele. Jako osoba, która zawodowo prowadzi fanpage na FB, dbam o możliwość rzetelnej pracy. Chodzi między innymi o dostęp do materiałów, dobry kontakt, czy budżety reklamowe. Uważam, że firmowy profil społecznościowy to wizytówka firmy i zgodnie z rytmem jej działania powinien być prowadzony.

Ile kosztuje prowadzenie fanpage?

Cena prowadzenia firmowego profilu społecznościowego nie jest w żaden sposób uregulowana. Wpisując w okno internetowej wyszukiwarki hasło prowadzenie fanpage cena lub prowadzenie fanpage cennik znaleźć można:

  • 2 posty miesięcznie za 123 zł brutto;
  • pakiet x postów miesięcznie i dodatkowe czynności za 615 zł brutto;
  • realizację konkretnego planu w cyklach miesięczny, który zakłada, że aktywna będzie reklama na Facebooku od 800 zł netto miesięcznie.

Uwadze zlecającego prowadzenie FB firmy nie powinno umknąć to, że zleca wykonanie tego zadania po to, by osiągnąć założony efekt.

Płatne możliwości promowania oferty firmy na Facebooku

Mówiąc o efektywności wykorzystania Facebooka do celów marketingowych, nie można zapominać o tym, że prowadzenie fanpage wiąże się także z możliwością korzystania z Facebook Ads. To jedno z wartych uwagi i skutecznych narzędzi reklamowych.

Reklama na Facebooku jest obecnie jednym z najskuteczniejszych sposobów precyzyjnego docierania do potencjalnego klienta. Pozwalają na to dane, które podajemy podczas rejestracji oraz te, które pozyskiwane są m.in. na podstawie naszych aktywności.

Najważniejsze w kampaniach reklamowych, które prowadzone są na Facebooku, jest więc przede wszystkim jasne sprecyzowanie celu oraz grupy docelowe. Dzięki danym, które użytkownik sam zadeklarował oraz danym behawioralnym, które związane są z tym, na co reaguje podczas swoich aktywności na portalu, nasza reklama trafia bezpośrednio do osób zainteresowanych.

Skoro wiadomo, że płatna reklama to skuteczna możliwość dotarcia do klienta czas na informacje o cenie takiej usługi. Ta niestety nie jest taka oczywista. Koszt reklamy na Facebooku według różnego rodzaju szacunkowych danych mieści się najczęściej w granicach od 0,4 do kilkudziesięciu zł za jedną konwersję.

Warto wiedzieć, że koszt ten ustalany jest na podstawie automatycznych aukcji, które uwzględniają sporo różnorodnych parametrów. Jednym z nich jest m.in. popularność danej branży i tematyki, którą chcemy reklamować czy liczba osób, do jakich chcemy dotrzeć. Kampania reklamowa na Facebooku zawsze powinna być dobrze przemyślana, opracowana, a wreszcie prowadzona — tylko to gwarantuje wymierny sukces.

Prowadzenia fanpage na własną rękę

Prowadzenie firmowego fanpage na własną rękę jest czynnością dość ryzykowną, choć w naszych polskich realiach wciąż bardzo często praktykowaną. Najczęstsze błędy osób zajmujących się tym tematem wynikają z braku znajomości zasad skutecznego marketingu. To wiąże się np. z tym, że kreują one wizerunek niespójny, który przekłada się na niską wiarygodność firmy w oczach odbiorców.

Kolejną sprawą jest nieodpowiednia forma przedstawianych treści. Bardzo często spotkać się można z chaotycznie i niedbale prowadzonymi profilami na Facebooku. W dzisiejszych czasach kiedy to forma jest bardzo często ważniejsza niż sama treść, jest to wręcz niedopuszczalne.

prowadzenie fanpage

Kolejne pułapki czyhające na osoby samodzielnie prowadzące fanpage to m.in. problem z łamaniem praw autorskich. Takie działania mogą znacząco wpłynąć na wizerunek firmy. Trzeba więc uważać na to, co się publikuje. W tym miejscu warto wspomnieć o tym, że Facebook kieruje się wieloma zasadami i regulamin serwisu ulega ciągłym zmianom. Nieznajomość zakazów i nakazów może przynieść spore kłopoty.