Themeforest i Template Monster to dwa warte uwagi markety internetowe, za których pośrednictwem można kupić dobry szablon (motyw, template) do sklepu internetowego lub strony internetowej. W którym z tych marketów zakup gotowego szablonu sklepu internetowego wypadnie korzystniej i jak go wybrać? Podpowiadam.

Themeforest – podstawowe informacje

Właścicielem dostępnego pod adresem themeforest.net marketu jest Australijska firma Envato. W markecie Themeforest znaleźć można szablony do popularnych skryptów CMS typu WordPress, Drupal, czy Joomla dla stron internetowych. Dostępne tam są również szablony do sklepów internetowych na skryptach typu PrestaShop, Woocommerce, Magento i innych. Z ciekawszych rozwiązań, które dostępne są na Themeforest, wymienię jeszcze przeróżne moduły do większości wyżej wymienionych skryptów, gotowe strony typu Landing Page i kreacje mailingowe.

Decydując się na założenie konta w systemie należącym do firmy Envato, użytkownik automatycznie uzyskuje dostęp do następujących platform sprzedażowych: codecanyon.net, videohive.net, audiojungle.net, graphicriver.net, photodune.net i 3docean.net. Za ich pośrednictwem może kupić np. zdjęcia, grafiki, pliki wideo lub audio.

Kilka słów na temat transakcji. Osoby, które decydują się na zakupy za pośrednictwem Themeforest na firmę, muszą posiadać i podać Europejski numer NIP (z przedrostkiem PL). Dzięki temu należny VAT rozliczany jest przez nie w kraju zakupu. W każdym pozostałym przypadku kwota bazowa powiększana jest o podatek VAT, czyli 23%. Wszystkie zakupy rozliczane są w dolarach amerykańskich. Zapłata za nie pobierana jest bezpośrednio z karty lub konta PayPal. Do każdej transakcji doliczane są 2 dolary prowizji. Płatności kartą wiązać się mogą z dodatkowymi opłatami po stronie banku za tzw. przewalutowanie. Tym, którzy nie wiedzą, jak poprawnie rozliczyć zakupy na Themeforest podpowiadam, że chodzi o tzw. import usług. Resztę wytłumaczy każda księgowa.

Jak wybrać dobry szablon z Themeforest?

Pierwszy krok po uruchomieniu witryny wiązać się musi z odnalezieniem odpowiedniej kategorii:

themeforest

Osoby szukające szablonu do swojej witryny interesować będzie zazwyczaj kategoria WordPress, CMS lub eCommerce. Po wybraniu odpowiedniej kategorii użytkownik ma do wyboru skorzystanie z wyszukiwarki (tylko w języku angielskim), zaawansowanego filtra lub ręczne przeszukiwanie zasobów. Standardowym kryterium wyboru szablonu z TF jest oczywiście jego wygląd i funkcjonalność. Prócz tego użytkownik, który zastanawia się nad tym, jaki szablon z Themeforest wybrać, powinien zwrócić uwagę na:

  • jego kompatybilność z wybraną wersją skryptu (np. WordPress w wersji 4.9.x);
  • jego dostosowanie do urządzeń mobilnych, czyli tzw. responsywność;
  • listę funkcjonalności i możliwości rozbudowy (np. możliwość uruchomienia sklepu na WordPress-ie dzięki wtyczce Woocommerce);
  • datę ostatniej aktualizacji i proces rozwoju szablonu;
  • opinie innych użytkowników zarówno o sprzedawcy jak i szablonie;
  • możliwość uruchomienia demo szablonu na własnej domenie;
  • możliwość wykorzystania grafik lub wideo dostępnych w szablonie;
  • kwestie licencji modułów dołączonych do szablonów (zazwyczaj uzupełniają licencję szablonu);
  • dostępność dokumentacji;
  • deklarowany czas odpowiedzi supportu (standardowe wsparcie do 48h jest aktywne przez pierwsze 6 miesięcy od zakupu i można je odpłatnie przedłużyć).

Szablony do stron i sklepów internetowych tworzone są zazwyczaj w języku angielskim. W tym samym języku odbywa się też komunikacja z ich twórcami. Ilość rozwiązań z tłumaczeniem w języku polskim jest mocno ograniczona. Warto pamiętać o tym, by zachowywać kopie kupionych szablonów także po aktualizacji. Zdarza się, że wydawcy lub właściciele marketu decydują się na ich usunięcie ze sprzedaży. Nie powinno to jednak zrażać. Szablony z Themeforest są tańsze i zazwyczaj dobrze przygotowane. W ich dokumentacji opisany jest stosunkowo jasno proces tłumaczenia poszczególnych elementów i pozostałej konfiguracji oraz aktualizacji. Pomocny do wykonywania tłumaczeń jest bezpłatny program Poedit.

Template Monster – podstawowe informacje

Template Monster – www.templatemonster.com/pl/ to konkurencyjny względem TF market sprzedażowy, którego właścicielem jest firma Jetimpex z USA. Niewątpliwym plusem tego systemu może być jego polskojęzyczna wersja językowa oraz możliwość rozliczania transakcji w złotówkach. Market Template Monster zrzesza wydawców z całego świata, w związku z czym, podobnie jak na Themeforest jest tam dostępnych wiele szablonów tworzonych od początku do końca w języku angielskim.

Osoby, które porównają obydwa markety, bez wątpienia zauważą wiele podobieństw. Tyczy się to głównie sposobu wyszukiwania motywów i realizacji transakcji.

template monster

Dobry szablon strony internetowej lub sklepu internetowego z Template Monster

Market Template Monster umożliwia każdemu użytkownikowi znalezienie dobrego motywu przy pomocy wyszukiwarki (także w języku polskim), zaawansowanych filtrów lub poprzez ręczne przeszukiwanie zasobów. Osoby, które zdecydują się na zakup szablonu witryny z Template Monster, muszą kierować się dokładnie tymi samymi kryteriami, które wskazałam w akapicie dotyczącym tego, jak wybrać szablon z Themeforest.

Osobiście uważam, że szablony do stron i sklepów internetowych z Template Monster warto dokładniej sprawdzić przed zakupem. Zdarzyło mi się (rzadziej na Themeforest) natrafić w tym markecie na niedopracowane witryny. Prócz tego przez szablon z Template Monster, którego autor długo nie aktualizował, ratowałam witrynę (tylko raz) po udanym ataku. Kwestie bezpieczeństwa są więc niezwykle istotne.

Jeżeli po przeczytaniu tego wpisu nadal masz problem z wyborem lub zakupem szablonu z Themeforest lub Template Monster to chętnie pomogę. Możesz skontaktować się ze mną za pośrednictwem dostępnego formularza kontaktowego. Jeśli chcesz, to przeczytaj mój wpis o tym, jak założyć sklep internetowy albo ile kosztuje założenie sklepu internetowego i jego utrzymanie.

Ocena: post