Sklep na Facebooku to jedno z najpopularniejszych narzędzi sprzedaży w mediach społecznościowych. Obecnie 90% przedsiębiorców z takiego sklepu na FB korzysta. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że jest ono darmowe, jak sam Facebooku. Daje możliwość finalizacji zamówienia na kilka sposobów. Od jakiegoś czasu również jest możliwość korzystania ze sklepu na Instagramie. Narzędzie Menadżer Sprzedaży. Daje nam możliwość posiadania również sklepu na IG, połączonego z katalogiem produktów.

Sklep ma Facebooku krok po kroku

Tworzenie sklepu na Facebooku jest bardzo proste. Facebook daje nam jasną instrukcję jak taki sklep stworzyć. Jednak zanim sklep na FB zacznie funkcjonować. Trzeba utworzyć Manager Sprzedaży, które zostanie zatwierdzone przez portal społecznościowy. To jednak nie jest już takie proste, ponieważ Facebook określa warunki kwalifikacji do handlu. I należy je spełnić.

Zasady handlu na Facebooku określają kilka podstawowych punktów, głównymi są:

 • posiadanie ugruntowanej pozycji na Facebooku (określona ilość obserwujących)
 • Konto i strona na Facebooku lub konto profesjonalne na Instagramie muszą okazać wiarygodność między innymi poprzez autentyczną i trwałą obecność.

Więcej na temat zasad, znajdziesz tu: https://help.instagram.com/1627591223954487

Jeśli choć jedna zasada nie zostanie spełniona, Twoje konto do zakupów nie zostanie zatwierdzone. Istnieje jednak możliwość prośby o ponowną weryfikację. Jeśli jednak zrobisz to ponownie, bez spełnienia wymaganych warunków, utracisz możliwość korzystania ze sprzedaży. A ponowna weryfikacja nie będzie możliwa. A możliwość korzystania ze sklepu na Facebooku i sklepu na Instagramie utracona.

Tworzenie Managera Sprzedaży — instrukcja

 1. Przejdź do strony – https://business.facebook.com/commerce/
 2. Postępuj zgodnie z wymaganymi krokami poniżej.

Zakładanie sklepu na Facebooku — instrukcja

 1. Przejdź do strony Utwórz sklep i kliknij Dalej.
 2. Wybierz jedną z trzech metod finalizacji zakupu. Kliknij Dalej.
 3. Jeśli chcesz prowadzić sprzedaż na stronie firmy na Facebooku. Wybierz swoją stronę lub utwórz nową. Pomiń ten krok, jeśli chcesz prowadzić sprzedaż wyłącznie w sklepach na Instagramie.
 4. Jeżeli chcesz prowadzić sprzedaż na Instagramie, wybierz konto firmy na Instagramie. Kliknij Dalej.
 5. Wybierz konto w Menedżerze firmy lub utwórz nowe. Kliknij Dalej.
 6. Wybierz katalog, który chcesz wykorzystać w sklepie, a następnie kliknij Dalej. Katalogu tego nie można później zmienić.
  • Uwaga: Jeśli jeszcze nie masz katalogu, nie zobaczysz tego kroku. Automatycznie utworzymy dla Ciebie w Menedżerze sprzedaży katalog o nazwie „Produkty dla (nazwa i identyfikator Twojej strony)”. Możesz dodać swoje produkty później, gdy zakończysz konfigurowanie sklepu.
 7. Przejrzyj szczegóły swojego sklepu. Zapoznaj się z Umową ze sprzedawcą i zaakceptuj ją, a następnie kliknij Zakończ konfigurację.

Jeśli Twoje konto handlowe zostanie zatwierdzone, otrzymasz maila z powiadomieniem.

Sklep na Facebooku — opłaty

Warto podkreślić, że posiadanie sklepu na Facebooku i Instagramie jest całkowicie darmowe. Koszty, jakie będziesz ponosić przy jego użytkowaniu, są dobrowolne i wiążą się one z korzystaniem z kampanii sponsorowanych Facebook ADS. Więc na pytanie „sklep na Facebooku ile kosztuje” – odpowiadam NIC!

Kolejnym udogodnieniem sklepu na FB i sklepu na IG to brak wymagań prowadzenia firmy. By sklep na Facebooku posiadać, nie musimy prowadzić działalności gospodarczej. Więc sklep na Facebooku bez działalności jest możliwy. Jednak należy pamiętać, że sprzedając produkty, musimy przestrzegać przepisów obowiązujących w kraju, jaki zamieszkujemy. Sam Facebook do posiadania sklepy, nie wymaga prowadzenia firmy. Co innego przepisy podatkowe krajów.

Sklep na FB i IG to świetne rozwiązanie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z prowadzeniem firmy. I chcą prowadzić niewielką sprzedaż np. rękodzieła. Jednak w dalszych etapach prowadzenia działalności. Sklep na FB i IG powinien być dodatkową formą sprzedaży. I wsparciem w rozwoju podstawowego sklepu w formie strony www.

Ponieważ posiadanie sklepu tylko na Facebooku, czy sklepu tylko na Instagramie. Może nie przynosić dochodów, jakie oczekujemy.

Ocena: post